SGR - s n Serie înaltă cutii de viteze pl...
Vezi detaliiO comandă de cutie de viteze planetară în vrac este câștigată sau pierdută pe fișa de specificații, nu pe lista de prețuri. Când o interogare listează numai raportul, cuplul de ieșire și dimensiunea flanșei, ofertele tehnice care revin pot diferi cu 20 până la 40 la sută în ceea ce privește masa, factorul de serviciu și prețul unitar, deoarece fiecare producător completează parametrii lipsă cu propriile ipoteze despre ciclul de funcționare, durata de viață a rulmentului și jocul.
Doi furnizori pot cita atât „25:1, 3.000 Nm, flanșă cu patru șuruburi” și pot livra unități ai căror rulmenți durează 8.000 de ore și, respectiv, 35.000 de ore pe același transportor. Nimic din cotație nu dezvăluie care dintre ele este care și nimic din inspecția de primire nu îl va prinde, deoarece ambele unități vor trece de un rodaj fără sarcină.
Acest ghid acoperă specificațiile care trebuie stabilite înainte de lansarea unei cereri de cotație în bloc, toleranțele care decid acceptarea la intrarea mărfurilor și condițiile comerciale care stabilesc costul unitar debarcat la 20, 200 și 2.000 de unități.
Șapte parametri determină dacă cotațiile cutiei de viteze planetare în vrac sunt comparabile din punct de vedere tehnic: cuplul nominal de ieșire, factorul de serviciu, raportul nominal, clasa de joc, toleranța interfeței de ieșire, durata de viață a rulmentului L10 și lubrifierea. Dacă vreunul dintre ele lipsește, furnizorii vor stabili prețul în funcție de ipoteze diferite, iar oferta cea mai mică va fi, de obicei, cea care a asumat cel mai puțin.
Tabelul de mai jos listează cele șapte, valorile care apar în comenzile în vrac normale și linia de cost pe care fiecare se mută.
| Caietul de sarcini | Valoare tipică pentru comandă în vrac | Condiție de referință sau de testare | Ceea ce conduce în preț |
| Cuplul nominal de ieșire | 500 până la 20.000 Nm | Verificat la cuplul nominal de 100%, cu suprasarcină momentană declarată separat | Modulul angrenajului, diametrul arborelui și dimensiunea rulmentului |
| Factorul de serviciu | 1,25 până la 2,0 | Clasa de încărcare a aplicației conform ISO 6336 și AGMA 6013 | Dimensiunea cadrului, masa carcasei și răcirea |
| Raportul nominal | 3:1 până la 100:1 per unitate, până la 1.000:1 în trei etape | Deviația raportului se menține în mod normal sub 1 la sută | Număr de etape, eficiență și lungime totală |
| Clasa de reacție | 8 până la 15 arcmin industrial, 3 to 5 arcmin precision | Măsurat la arborele de ieșire cu intrarea blocată | Timp de șlefuire a angrenajului și asamblare potrivită |
| Interfață de ieșire | Diametrul pilotului H7, cerc șurub la /-0,05 mm | ISO 9409-1 pentru flanșe robotizate, desen client pentru alții | Fixare și treceri de prelucrare |
| Durata de viata a rulmentului L10 | 20.000 până la 50.000 ore | Durată de viață nominală de bază conform ISO 281 la sarcina nominală | Gradul rulmentului și prețul unitar |
| Ungere și etanșare | PAO sintetic sau ulei mineral, unsoare pe viață în unele cadre, IP55 până la IP65 | Ambient -20 C până la 40 C, orientarea de montare indicată | Design de etanșare, interval de întreținere și garanție |
O specificație care omite factorul de serviciu și durata de viață L10 nu este o specificație. Ambele ISO 6336 și AGMA 6013 necesită declararea clasei de încărcare a aplicației înainte ca un cuplu nominal să poată fi verificat, astfel încât un furnizor care cotează fără a solicita acest lucru citează o presupunere, nu un produs.
Factorul de serviciu este multiplicatorul aplicat cuplului de aplicare real pentru a obține cuplul nominal necesar al cutiei de viteze. Pentru o funcționare uniformă a transportorului, minimul acceptat este 1,25, mixerele și agitatoarele stau în mod normal la 1,5, iar sarcinile cu șocuri, cum ar fi concasoarele, necesită 1,75 sau mai mult în clasificările de sarcină utilizate în ISO 6336 și AGMA 6013.
Numărul nu este academic. O aplicație de transport de 3.000 Nm selectată la un factor de serviciu de 1,25 necesită o unitate nominală de 3.750 Nm; aceeași aplicație specificată la 1,75 necesită 5.250 Nm. Acest pas, de obicei, mută comanda în sus cu una sau două dimensiuni de cadru, adaugă 15 până la 30 kg pe unitate și modifică modelul șuruburilor de montare, care, la rândul său, modifică desenul plăcii de bază a clientului. La o comandă de lansare de 200 de unități, diferența este o sumă de șase cifre.
Factorul minim de serviciu în funcție de clasa de aplicație
Densitatea cuplului is rated output torque divided by gearbox mass, expressed in newton-metres per kilogram. A 2,000 Nm planetary unit weighing 28 kg delivers roughly 71 Nm/kg, while a worm gearbox of the same rated torque typically reaches 15 to 25 Nm/kg, because sliding contact limits worm efficiency to 60 to 90 percent against 94 to 97 percent for a two-stage planetary drive.
Densitatea cuplului este parametrul care decide dacă o comandă în vrac poate fi instalată. Pe echipamentele mobile, un braț de manipulare sau o mașină cu o placă de bază definită, o creștere de 30% a masei pe unitate poate fi de neconstruit chiar și atunci când prețul este acceptabil. Cumpărătorii care fixează cuplul și factorul de service, dar lasă masa deschisă vor primi o ofertă conformă din punct de vedere tehnic, inutilizabilă din punct de vedere comercial. Pentru o privire mai atentă asupra modului în care calculul duratei de viață a rulmentului și densitatea cuplului interacționează în timpul aprovizionării, nota tehnică a SGR privind densitatea cuplului cutiei de viteze planetare și durata de viață L10 umblă prin aritmetică.
Raportul, reacția și toleranțele de interfață trebuie să apară ca numere cu condiții de măsurare definite, deoarece o comandă de 200 de unități este acceptată sau respinsă pe valorile măsurate mai degrabă decât pe intervalele de catalog. Un catalog care spune „reacții de la 8 la 15 min arc” descrie o populație; o comandă de achiziție necesită o limită care se aplică fiecărui număr de serie expediat.
De aici rezultă trei puncte practice. În primul rând, fiecare treaptă planetară adaugă raportul și scade eficiența, astfel încât o unitate cu trei trepte 1.000:1 pierde cu aproximativ 3 până la 6% mai multă putere de intrare decât o unitate cu o singură treaptă a aceluiași cadru. În al doilea rând, gradul de precizie al angrenajului contează mai mult decât reacția împotriva zgomotului și a duratei de viață: angrenajele planetare industriale sunt în mod normal produse la ISO 1328 gradul 6 până la 8, iar un pas de grad modifică timpul de tăiere per angrenaj. În al treilea rând, interfața de ieșire este cel mai ieftin loc pentru a preveni o defecțiune costisitoare a câmpului, deoarece un diametru pilot în afara lui H7 sau un cerc de șurub în exterior /-0,05 mm nu se va împerechea cu o placă de bază alezată.
Gama de catalog este un număr de marketing; toleranța de desen este un contract. Cumpărătorii în vrac ar trebui să îl transforme pe primul în al doilea înainte de lansarea sculelor, deoarece după tăierea dispozitivelor de fixare, toleranța este indiferent de ceea ce produce dispozitivul de fixare.
Economiile cutiei de viteze planetare în vrac activează cantitatea de comandă, deoarece costurile cu scule și setare sunt fixe. Un dispozitiv dedicat cu flanșă de ieșire care costă 4.000 USD adaugă 200 USD per unitate într-o comandă de probă de 20 de unități, dar numai 20 USD pe unitate într-o comandă de lansare de 200 de unități și 2 USD pe unitate la 2.000 de unități. Această aritmetică, nu fondul de comerț al furnizorului, este cea care separă scăderile de preț.
Majoritatea producătorilor stabilesc un minim practic de 20 până la 50 de unități pe raport pe dimensiunea cadrului pentru prelucrarea economică în lot, iar un prim lot de producție durează de obicei între 8 și 12 săptămâni de la aprobarea desenului, cu comenzi repetate la 4 până la 6 săptămâni. Două clauze contractuale protejează cumpărătorul în această etapă: o etapă de aprobare a primului articol care îngheață desenul și planul de inspecție înainte de producția în volum și o fereastră de preț-validitate care acoperă programul complet de livrare, mai degrabă decât prima livrare.
Livrările în vrac sunt acceptate pe planuri de eșantionare și măsurători înregistrate, nu pe un singur test pe banc. ISO 2859-1, nivelul de inspecție II, cu o limită de calitate de acceptare de 1,0 pentru defecte majore, este linia de bază contractuală înscrisă în mod normal în comenzile de cumpărare a cutiei de viteze; pentru un lot de 200 de unități care se traduce într-un eșantion de 50 de unități pentru verificări vizuale și dimensionale, cu caracteristici critice verificate pe fiecare unitate.
Un pachet complet de documente pentru o comandă de cutie de viteze planetară în vrac conține următoarele articole, iar orice rând lipsă reprezintă o viitoare dispută privind garanția:
O măsurătoare per caracteristică per lot nu este inspecție, este teatru de eșantionare. Cumpărătorul care scrie înregistrarea 100% a reacțiilor și verificarea dimensională eșantionată în comandă primește date care pot fi urmărite în toate expedierile, ceea ce este singura modalitate de a vedea un proces în derivă înainte ca câmpul să-l vadă.
Capacitatea de producție este cealaltă jumătate a argumentului. Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. operează un instrument de măsurare cu melc toroidal și plită, o mașină de măsurare a coordonatelor și un sistem de testare a puterii și eficienței cutiei de viteze, care acoperă împreună geometria angrenajului, geometria carcasei și performanța încărcată. Exemplele de documentație și certificatele care stau la baza sunt listate pe Pagina de certificări de calitate și onoruri SGR .
Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. (SGR) proiectează, produce și testează reductoare planetare, melcate și combinate la unitatea sa din Shanghai, cu o echipă de dezvoltare internă și o conductă declarată care include cutii de viteze planetare, o mașină de șlefuit cu profil complex cu patru axe și un sistem de optimizare a melcului toroidal. Pentru cumpărătorii în vrac, acea combinație contează în două locuri: același grup de inginerie se ocupă de calculul de selecție și de desenul de fabricație, iar echipamentul de măsurare necesar pentru a dovedi conformitatea se află deja în atelier.
Gama de produse acoperă reductoare planetare coaxiale și în unghi drept, cutii de viteze cu melc cu înveliș dublu, reductoare melcate cilindrice, unități combinate care împerechează treptele melcate planetare și toroidale și accesorii pentru cutii de viteze, cum ar fi frânele hidraulice. Trei familii de cadre sunt utilizate cel mai adesea în programele de achiziții în vrac.
Construită pentru comenzile în care evaluarea este stabilită mai degrabă de factorul de serviciu decât de cuplul nominal, această familie acoperă clasele de sarcină de la 1,25 până la 1,75 descrise mai sus și este punctul de plecare obișnuit pentru selecțiile de sarcini ale transportorului, mixerului și concasorului.
Cutie de viteze planetară cu cuplu mare din seria SGR N Acoperă sarcinile grele ale transportorului, mixerului, concasorului și rotației cu cuplu mare, rapoarte multiple și montaj personalizabil, ceea ce face ca merită să fie revizuit înainte de a specifica o cutie de viteze. Vizualizare produs → Operațiunile de rotire și rotație combină sarcini radiale mari la ieșire cu funcționarea inversă, ceea ce modifică atât selecția rulmentului, cât și specificația jocului în comparație cu o acționare pur rotațională.
Cutie de viteze planetară seria N pentru transmisii de rotire Pentru sarcini de rotire și rotație cu funcționare inversă, această cutie de viteze din seria N merită revizuită pentru multiplele sale opțiuni de arbore și de montare și carcasa rigidă. Vizualizare produs → Cadrele coaxiale montate pe bază se potrivesc comenzilor în vrac în care cutia de viteze este fixată pe o placă de bază fabricată și antrenată de un motor separat, cu interfața de ieșire controlată după desenul clientului.
Cutie de viteze planetară coaxială montată pe bază seria N Pentru instalațiile în vrac montate pe bază, această cutie de viteze coaxială din seria N acceptă cuplu mare, arbore multiplu și opțiuni de montare și revizuire documentată a interfeței înainte de a cota. Vizualizare produs → Comenzile în vrac sunt cotate mai degrabă pe o fișă de date a aplicației completată decât pe o pagină de catalog, astfel încât factorul de serviciu, durata de viață L10 și toleranțele de interfață sunt convenite în scris înainte de fixarea prețului.
Prelucrarea economică în lot începe de obicei de la 20 până la 50 de unități pe raport și dimensiunea cadrului. Sub acest nivel, setarea și uneltele domină prețul: un dispozitiv dedicat de 4.000 USD repartizat pe 20 de unități adaugă 200 USD pe unitate, față de 20 USD pe unitate la 200 de unități și 2 USD pe unitate la 2.000 de unități.
Indicați clasa de aplicare, nu numai cuplul. Funcționarea uniformă a transportorului și a rotației necesită minim 1,25, mixere și agitatoare 1,5, iar sarcinile cu șoc, cum ar fi concasoare, 1,75 sau mai mult, conform clasificărilor de sarcină stabilite în ISO 6336 și AGMA 6013. O aplicare a transportorului de 3.000 Nm necesită, prin urmare, o unitate minimă de 2 Nm35 și 750 Nm350m. la un factor de 1,75.
Unitățile planetare industriale de producție sunt menținute în mod normal la 8 până la 15 arcmin, în timp ce unitățile cu grad de precizie ajung la 3 până la 5 arcmin prin șlefuirea angrenajului și asamblarea potrivită. Jocul ar trebui să fie întotdeauna specificat cu condiția de măsurare, și anume la arborele de ieșire cu intrarea blocată.
Necesită certificate de materiale conform EN 10204 3.1, înregistrări de tratament termic, rapoarte de precizie a angrenajului conform ISO 1328, înregistrări per unitate de joc și zgomot măsurat în dB(A) la 1 m. Eșantionarea de inspecție trebuie să urmeze ISO 2859-1 la nivelul de inspecție II, cu o limită de calitate de acceptare de 1,0 pentru defecte majore.
Achiziția în vrac a cutiei de viteze planetare devine repetabilă atunci când sunt convenite șapte specificații, un set de toleranțe de desen și un plan de eșantionare înainte de compararea primei oferte. Cumpărătorii care fixează factorul de serviciu și durata de viață L10 în etapa de interogare primesc oferte care pot fi comparate linie cu linie, iar furnizorii care nu pot îndeplini durata de viață declarată pot fi excluși din calcul și nu din preț.
Ordinea operațiunilor este consecventă: definiți sarcina, convertiți sarcina într-un factor de serviciu, convertiți factorul de serviciu într-un cuplu nominal, apoi într-o dimensiune a cadrului, o masă și o interfață. Totul după aceea, de la scule la inspecție, este o consecință a acestor primii patru pași.